Ультрабалатон (Ultrabalaton) – один з наймальовничіших та найдовших ультрамарафонів Європи, який проводиться вже 14 років. Маршрут забігу пролягає навколо озера Балатон (Угорщина) і складає понад 200 кілометрів (у різні роки ця цифра дещо відрізнялася). Можна бігти всю дистанцію повністю або ж дистанції супутники. Також, популярним є формат подолання повної дистанції Ультрабалатону за 4 доби.

Вперше ультрамарафон навколо озера Балатон відбувся у 2007 році. Він увійшов в історію ще й тим, що саме у цей рік легендарний грек Яніс Курос, володар світових рекордів на дистанціях довше 100 миль, менше ніж на дві хвилини поступився переможцю угорцю Яношу Богару. Щоправда у 2008 році Курос вже переміг в ультрамарафоні, випередивши найближчого переслідувача на пів години. З 2013 року учасники Ультрабалатону стартують з містечка Блатонфюред (Balatonfüred).

Новий спорт
Новий спорт
Новий спорт
Новий спорт

Серед українців про Ультрабалатон мало хто чув попри те, що дістатися на цей старт не так і складно. Однак, цього року українець Ігор Гоцуляк (33-річний киянин, програміст за фахом, срібний призер Бедуотер (Badwater 135) ультрамарафону 2021р. в Долині Смерті, США) посів 2 місце на Ультрабалатоні, подолавши дистанцію за 19 годин 37 хвилин (всі результати). Ігор охоче розповів про свої враження від старту.

Ігоре, розкажи найперше чому Ультрабалатон? Як ти опинився на цьому старті?

Загалом, після Бедуотер 135 цього року (200 км через Долину Смерті: як киянин біг один з найскладніших ультрамарафонів світу), я десь місяць відновлювався і було невідомо, що я взагалі бігтиму та куди вдасться потрапити. Схилявся до 100 км ультра в листопаді, але було бажання пробігти щось довше, наприклад Спартатлон. Цей популярний ультрамарафон проходить в кінці вересня, а реєстрація відбувається на початку року, у лютому.

І хоча я потрапляю на Спартатлон автоматично, без лотереї, але цього року організатори реєстрацію, на жаль, не відкривали, а просто перенесли з минулого року й додавали зі списку очікування учасників, якщо хтось відмовлявся. Я був в списку очікування і після Бедуотеру їм писав, але відповіді так і не отримав. І от в якийсь момент я побачив, що ще можу зареєструватися і побігти в Угорщині Ультрабалатон: 216-кілометровий забіг навколо озера Балатон. І хоча часу до ультри лишалося не так багато, вирішив зареєструватися.

Як ти готувався до Ультрабалатону? На чому робив акценти в тренуваннях?  

З моменту реєстрації до самого старту у мене лишалося 6 тижнів. Згідно графіку тренувань у мене вийшло 4 тижні з об’ємами близько 160 км і це все. Для такого старту цього замало і я це дуже добре відчув після 160-го кілометру. Для 217-кілометрової ультри в Долині смерті, наприклад, в нас таких тижнів було з 10, з двома піковими із понад 200 км бігу на тиждень. Крім того, ще перед цим у травні я біг марафон і там ми також багато набігали і підготовку не переривали. А от з Ультрабалатоном ситуація вийшла зовсім іншою…

Враховуючи, що набору висоти на Ультрабалатоні практично немає, аспектів підготовки тут не більше ніж на інших ультрамарафонах, тому: бігові об’єми, харчування і психологія – ось, що має значення.

Згідно графіку тренувань у мене вийшло 4 тижні з об’ємами близько 160 км і це все. Для такого старту цього замало.

Чи складно дістатися до місця старту з точки зору логістики? Як шукав житло? Чи було перед стартом експо?

Щодо логістики, то з Києва я прилетів до Будапешту, а далі до містечка старту добирався вже на авто. Житло шукав на Airbnb про якісь пропозиції  знижок на готелі від організаторів не знаю. Експо скромне, але якісь кросівки, форму та гелі й спортивне харчування можна знайти.

Які особливості дистанції? Ти біг Ультрабалатон вперше? Що сподобалося, на що звернув увагу?

Ультрабалатон я біг вдруге. У 2019 році повна дистанція навколо озера складала близько 222 км. Цього року організатори не змогли, на жаль, домовитись з деякими населеними пунктами, тож і дистанція вийшла трохи меншою.

Маршрут Ультрабалатону пролягає по рівненькій трасі з красивими краєвидами довкола. Саме озеро Балатон найбільше у центральній Європі, тож пробігтися навколо такого, – навіть звучить круто!

Серед місцевих мешканців забіг дуже популярний і, звичайно, сюди також приїжджають з-за кордону.  Хоча масштаб і представництво країн далеко не такі як на Спартатлоні, наприклад.

Розкажи, як проходила для тебе гонка? Ти одразу біг у лідерах? Наскільки сильною була конкуренція?

Зі старту особливо події не форсував, біг приблизно п’ятим. З погодою нам пощастило, було якраз не холодно і не спекотно. Хоча після ультри в Долині Смерті – спекотно вже не буває:)

Сама ультра далася важко. І кріпатура в мене зараз така наче два Бедвотера пробіг. Приблизно з 90-го кілометра я вийшов на другу позицію. Перші 100 км пробіг орієнтовно по 5хв/км але до 160-го кілометра темп почав потрохи падати десь до 5:30/км. А от після 160-го кілометра мене конкретно «порубало», заледве вижимав по 6 хвилин на кілометр. Тож третій ледь мене не наздогнав, хоча в якийсь момент гонки відрив від нього становив майже годину. Втім на морально-вольових, другу позицію я таки втримав. При цьому харчування норм заходило і дуже допоміг загальний досвід – вже багато чого набігав.

Після ультри в Долині Смерті – спекотно вже не буває:)

View this post on Instagram

A post shared by Igor Gotsuljak (@gotsuljak)

До речі, розкажи про свою систему харчування: що їси на таких довгих стартах: гелі, “тверду їжу”? Чи під’їдаєш на пунктах підтримки? Використовуєш сольові таблетки/магній?

Я намагаюсь споживати близько 250 калорій на годину. Переважно отримую їх з мальтодекстрину* але перші годин 8-10 споживаю ще й гелі раз на годину, трошки фруктів. На пунктах підтримки можу щось з’їсти якщо хочеться, навіть шматочок шоколадки. Пункти підтримки, д оречі, тут досить щільно розташовані, кожні 5-7 кілометрів і на них можна знайти все від фруктів до гарячої їжі.

Сольові таблетки вживаю раз на годину, а за 3 дні до старту обовязково приймаю магній.

*Мальтодекстрин – харчова добавка, суміш глюкози, мальтози та складніших вуглеводів, що утворюється при гідролізі крохмалю (найчастіше кукурудзяного, рисового або ж картопляного), білий порошок без запаху. Мальтодекстрин використовують як основу для виготовлення спортивних гелів, які використовують марафонці та ультрамарафонці.

Які кросівки та екіп використовував на Ультрабалатоні?

Біг ультрамарафон у кросівках asics metaracer, тих самих, що використовував для Бедуотеру. Шорти були звичайні з Decathlon, пояс від Go far equipment, в Україні у багатьох такий.

Розкажи про підтримку на дистанції: хто тобі допомагав цього разу, який тип асистування дозволений на Ультрабалатоні?

Під час гонки мені допомагав Григорій Сундук. Він був зі мною ще на Бедвотері, і сам запропонував приїхати допомогти на Ультрабалатоні, за що я йому дуже вдячний. На машині допомога дозволена після 80-го км. А так серед місцевих найбільш популярна підтримка на велосипеді: вона офіційно дозволена і оплачується як другий слот. Велосипедисти їдуть поруч, можуть передати водичку чи їжу. Якщо бігун досягає фінішної позначки, велосипедист, який супроводжує також отримує медаль фінішера.

Велосипедист, який супроводжує також отримує медаль фінішера.

Як оцінюєш роботу оргів? Порівняно з Бедвотером чи нашими івентами? Які враження?

Для мене і Бедвотер, і Балатон – приблизно однакові за рівнем організації. Є тільки значний мінус, що в Угорщині багато хто не розуміє англійської. От на Спартатлоні – там в цьому плані все супер, зовсім інший рівень!

Чи хотів би ще раз пробігти Ультрабалатон?

Балатон біг вже 2 рази і більше поки не планую. Але на цей забіг дуже легко зареєструватись і потрапити, тому – все може бути.

Коментарі: