Марафон “із двох годин”. Думки українських лідерів

У кінці березня ми розповідали про три проекти, які спрямовані на подолання двогодинного рубежу на марафонській дистанції. Редакція “Жорсткої Атлетики” вирішила дізнатися думки провідних українських атлетів – чи можливо пробігти марафон швидше ніж за 2 години.

І думки розділилися: одні впевнені, що це неодмінно станеться, інші стверджують, що це неможливо. Цікаво, що жінки більш впевнені у можливостях чоловіків це зробити.

МСМК, кращий марафонець Європи 2007 р. Олександр Кузін – успішний марафонець та тренер дотримується такої думки:

“Щодо з 2-ох годин – все можливо. Раніше думав що сильніше Гебрселассіє нікого не буде, а потім пачками стали бігти швидше”

Найшвидша марафонка національної Олімпійської збірної-2016 МСМК Ольга Котовська більш зважено підходить до питання та спирається на факти, але також вірить у такий результат:

“Ну, почну з того, що чоловічий рекорд на сьогодні є 2:02.57, який був встановлений у 2014 році в Берліні, і належить Денісу Кімето… За два роки поки що його не вдалося побити. Світовий рекорд в напівмарафоні – 58.23, встановив Зерсенай Тадесе. Судячи з цих результатів, думаю, що вибігти з 2-х год. можливо, але не зараз, років через 10… На мою думку, це обов’язково має бути якась дослідницька лабораторія, тобто лікарі, тренери, масажисти, кухарі і т. д. Усі тісно мають працювати зі спортсменами для покращення їхньої працездатності… Проводити різні тести та вивчати організм спортсмена на різні види навантажень… Ну, і звичайно це будуть спортсмени з Африки, іншим не під силу!”

МСМК, Чемпіон України-2015 з марафонського бігу Ігор Олефіренко не поспішає у висновках та теж каже про 10 років:

“Думаю, що ми цілком можемо побачити марафон з 2-х годин у найближчі 10 років. Але я не сильно вірю в чистоту цього результату – на мою думку, людині не під силу вибігти марафон з 2-х годин. Але якщо створити ідеальні умови: підготовку і відновлення, можемо побачити сильніший результат. Щодо проектів Nike і Adidas – вони можуть це організувати та думаю, що це буде боротьба лікарів. На даний момент я не бачу людину, якій таке під силу та думаю, що десь у Кенійському чи Ефіопському селі вже росте така людина”.

Хоча й одного разу Тарасу Сало вдалося обігнати Кімето, щоправда не на марафоні, а на гірському старті у Франції, таким питанням він був ошелешений. Ось як реагував досвідчений марафонець, МС на запитання чи можливо вибігти марафон з 2-х годин:

“Ой, то тяжко, то треба дуже чорним бути 🙂 Бігти половинку з години важко, а це потрібно дві!”

Тетяна Гамера-Шмирко, яка ще перший свій марафон пробігла по нормативу МСМК, налаштована більш оптимістично:

“Я вважаю, при сучасних методах підготовки подолання двогодинного бар’єру для чоловіків можливе, особливо з огляду на те, які результати показують на суміжних дистанціях. Для цього необхідне співпадіння багатьох важливих факторів: талановитий спортсмен, розумний і досвідчений тренер, ідеальна траса, погодні умови, сильні пейсмейкери і мабуть фінансова зацікавленість. У подібному жіночому проекті, я б хотіла прийняти участь, але до двох годин жінки не наближаються. Що мотивує марафонця показати найкращий час? – мабуть те ж саме, що мотивує альпініста підкорити найвищу вершину”.

Дмитро Барановський, МСМК, рекордсмен України з марафонського бігу відноситься скептично до анонсованого замаху на 2 години:

“В дох словах – не вірю в 2 години, не говорячи вже про те, що в найближчій перспективі це неможливо… Те, що будуть бігти по автотреку теж нічого не дасть… Щодо взуття – то це звичайний рекламний трюк. Неважливо як пробіжать при спробі – головне привернути увагу до цього взуття маси людей. Привернути погляди людей до спроби подолати режим, а потім переспрямувати ці погляди на супер кросівки, які натовпи людей побіжать купувати, тому що вони були обрані для штурму рубежу – відповідно вони хороші 🙂 Моя думка – поки що це нереально”.

Цілком критично до цього питання ставиться учасник 3-ох Олімпійських Ігор, МСМК Олександр Сітковський:

“Я думаю, з 2 годин не скоро вибіжать. З нинішніх марафонців навряд чи хтось це зробить. А 2.02 може розміняти кенієць олімпійський чемпіон Кіпчоге”.

Найбільш багатослівною була починаюча марафонка Анна Носенко, МСМК:

“Про проект Breaking2 чула ще на початку осені, але на той момент думала, що мова йде про довгостроковий проект, на здійснення якого підуть роки. Потім, у розмові зі знайомим спортсменом зайшла розмова про Еліуда Кіпчоге, який бере участь у цьому проекті, та дізналася багато подробиць про трасу, нові розробки Nike, які дозволять знизити вплив вітру та план тренувань. Тоді й зрозуміла, що незабаром можу стати свідком марафону з 2-ох годин. І, якщо у надталанті Кіпчоге я не сумніваюся, то розмах розробок та досліджень дійсно вражає. Я, наприклад, дізналася, що умови близькі до ідеальних можуть коштувати цілих 100! секунд на марафоні, це ж, якщо не з 2-х годин на марафоні, то точно 2.01, що також є космічним результатом.
Взагалі, спорт побудований на всіляких “неможливо”. Колись здавалось неможливим вибігти з 10 і 20 секунд на 100 і 200 м, а зараз це цілком реальний, якщо не буденний результат. Десятка з 30 хвилин для жінок сприймається як результат, з яким можна потрапляти у призи на ЧУ серед чоловіків, але на цій Олімпіаді ефіопка Алмаз Айана пробігла 29 з маленькими копійками і мені навіть здається забувала дихати 🙂 Тому марафон з 2-х годин  – це цілком реально, питання швидше часу та потрібної людини, яка готова працювати на межі не 10 і не 20 секунд, і навіть не 30 хвилин, а 2 години. Один фактор, який можливо не враховують в проекті Breaking2 – це психологічна складова, яка може примусити ноги бігти навіть при повному виснаженні”.

Цікава позиція Дмитра Лашина МС, лідера чоловічої збірної на 10 км та напівмарафоні:

“Швидше так, ніж ні. Вони зібрали найсильніших атлетів світу, дуже серйозний спонсор. А це означає найкращі умови для тренувань, лікарі, дієтологи, масажисти. Вони пророблять велику роботу. І незалежно від того вибіжать з 2-х годин чи ні, ми дізнаємося багато нового про фізіологію та людські можливості. Шлях до вершини набагато важливіший ніж сама вершина”

Вже вимальовується дата першої спроби подолання 2-х годинного бар’єру – Nike збирається зробити це на перших вихідних травня – 6-го числа. Це означає, що вже зовсім скоро ми дізнаємося наскільки вдалий цей проект, а поки що маємо час зробити власні ставки.

Comments

comments